optimalizacePageRank.cz

NAVRCHOLU.cz

Kdybyste náhodou někdo věděl o dalších netradičních závodech, tak bychom se určitě rádi zúčastnili. KONTAKT

Zde jsou linky na další závody a akce, kterých jsme se buď zúčastnili nebo mi připadají zajímavé.

Kramolín

Poměrně náročný závod, který bohužel zanikl spolu s Leteckou základnou Biskajská v Náměšti nad Oslavou. Ráno všechny odvezou na neznámé místo daleko od vesnice Kramolín, která leží u Dalešické přehrady. Startuje se v hodinových intervalech po dvojicích, kategorie MM nebo mixy. Dvojice má jedno kolo a musí co nejdříve dorazit do Kramolína. Závod je zpestřen několika kontrolami motivovanými závodem "O partyzánský samopal", takže nás nemine střílení ze vzduchovky, hod granátem nebo vzpomínání na slib jisker. Trasu si každý volí sám, takže hodně záleží na taktice (někteří 80km jiní 100km). Druhý den závod ještě pokračuje během na rozhlednu Babylon, asi 3km), to je dosti kruté, protože většinou se člověk stěží hýbe a ještě má kamsi běžet. Jak se dařilo či nedařilo, to se podívejte zde.

Marathon Nisa

Je to asi jeden z nejdrsnějších závodů, které jsem kdy absolvovala. Ani ne tak fyzicky jako psychicky. Cílem je projet, tedy spíše proběhnout trasu z Jablonce nad Nisou do Hrádku nad Nisou v co nejkratším čase a neudělat díru do lodi . Pořadatelům se totiž nějak nedaří zajistit optimální průtok pro plavbu lodí a běh korytem řeky Nisy je opravdu zážitek. Nejchutnější část je z Jablonce nad Nisou do Liberce, pak se potok konečně trochu zředí vodou z čističky. Je to velmi "rozmanitá" říčka, od Liberce v ní žijí pstruzi a dokonce jsme viděli malého úhoře. V Hrádku nad Nisou jsme pro změnu potkali pěkně vypaseného potkana, zajímavé. Nějaké fotky a pocity ze závodu najdete tady.

Zpět na začátek stránky

Meandry aneb závod o Mimoňské pádlo

Jeden ze skautských závodů. Je to štafetový závod družstev, kde dvojice začíná jízdou na kánoi z Mimoně pod most v Borečku. Je to asi 7km. První 3 jsou neuvěřitelně nudné, neboť se jede regulovaným korytem. Pravá zábava začíná až v meandrech, kde se konečně ukáže kdo umí a kdo otáčí loď dnem vzhůru. V Borečku přebírá štafetu běžec, který si oběhne asi 3km kolečko. Pak už čeká na borce na horském kole poměrně náročný okruh pískem. Závod se končí na letišti v Hradčanech, kde si poslední závodník objede letiště (obvykle v jednom směru proti silnému větru). Součástí je ještě jízda na pramici, která kdysi probíhala z Borečku těmi nejlepšími meandry, ale později se kvůli ochranářům tento závod přesunul na rybník v Hradčanech. Zde naleznete popis našich pocitů a také podrobné výsledky roku 2003 a 2006.

Zpět na začátek stránky

Rogaining aneb takový horský orientační běh

Je to vlastně závod pro všechny, kdo chtějí poznat pořádně kousek naší země. Záleží jen na tom, jak moc se vám chce ničit svá netrénovaná či trénovaná těla. V Čechách se běhá (chodí) na 12 a 24 hodin. Je to závod družstev, kde musí být minimálně 2 členové, maximální počet je omezen na 5. Kategorie jsou muži, ženy, mixy. Občas se také objeví závod v cyklo-rogainingu. Závod se pořádá v ČR obvykle max 2x do roka. Info o orientačním běhu naleznete zde.

V praxi to vypadá tak, že dostanete do ruky mapu 1:50 000 na které je namalováno spousta červených koleček, které jsou bodově ohodnoceny podle dostupnosti, vzdálenosti. Vy si musíte naplánovat trasu tak, abyste nasbírali co nejvíce bodů a stihli se vrátit zpět do časového limitu 12 nebo 24h. Člověk míní, závod  mění, takže vlastně plánujete cestu po celý závod. Obrovskou výhodou tohoto závodu oproti klasickým orienťákům je to, že přestože nejste fyzicky nejzdatnější, ale ideálně naplánujete trasu, nezkazíte dohledávky (tzn. že nestrávíte hledáním kontroly označené červenobílým lampionem hodiny, jako se to letos povedlo nám), tak máte šanci uspět. V normálním orienťáku s předem danou trasou prostě netrénovaný amatér na trénovaného orientačního běžce mít nebude. A pokud se vydaří počasí a krajina je pěkná, tak si určitě všichni odnášejí spoustu pěkných zážitků.

Odkazy na:   Aktuální závody pořádané ČAR 
                      MČR v rogainingu 2004

                    MČR v rogainingu 2005

                    MČR v rogainingu 2006

                    Výsledky všech rogainingů a HROBů

Zpět na začátek stránky

Ruprno

Jeden z drsnějších skautských závodů pořádaný 22.oddílem Stopa v Liberci. Zkuste hádat, co to Ruprno znamená... Je to netradiční triatlon, kdy plavecká část je nahrazena asi 6ti km jízdou na kánoi po přehrádce Fojtka v Mníšku u Liberce. Poté se pokračuje na kole přes Jizerské hory na Jizerku a zpět pod Poledník (asi 50km). Odtud se vybíhá přes Poledník, Olivetskou horu, kolem přehrady Černá Nisa zpět pod poledník (cca 12km). Je to závod smíšených dvojic, kde jeden z dvojice musí být skautem. Když je pěkné počasí, tak je to pěkná projížďka po Jizerských horách, bohužel rok od roku je to horší a horší, neboť za slunečného počasí se po horách pohybují tisíce cyklistů. Nebo že by byly mé vzpomínky ovlivněny počasím? První asi čtyři ročníky celou dobu lilo jako z konve a teplota na Rozmezí (998 m.n.n.) klesala ke 4°C, to se asi cyklistům do hor moc nechtělo.

Zpět na začátek stránky

Pražský Tříatlon

Kratší verze netradičního triatlonu. Maratón se pro změnu rozdělí na třetiny - běh, kolo a kánoe nebo kajak. Vše probíhá na asi 2,5km okruzích v Praze - Braníku. Není to nijak extrémně náročné, takže si každý může protáhnout své líné kosti. Bližší info zde.

SOB cup - Trimaraton

 Opět skautský závod, velmi netradiční triatlon. Pořádá taky jeden sportovní nadšenec. Můžete ho absolvovat jako jedinec nebo jako dvojice. Výhodou dvojice je, že si běžecký maratón rozdělí na půl. maratón na kole už absolvují oba, to samé platí o maratónu na kánoi.
A borec, který se to rozhodne absolvovat sám si samozřejmě dá maratón na kajaku. Jede se Berounka, takže žádná divočina. Pokud zrovna není povodňový stav, to to potom frčí. Další info zde

Zpět na začátek stránky